diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Bajka o Marzannie i Urodzie

<<< Powrót
Nr kat w serwisie: 1714
Nr kat wydawcy: 0
Wydawcy bajek w Polsce
Wspólna Sprawa, Pańska 57
Opracowanie plastyczne bajek (1)
Kober J.
Opracowanie, Scenarzyści bajek
Haberlińska Irmina
Autorzy utworów, na podstawie których powstały bajki
Kraszewski Józef Ignacy
Stan bajki w kolekcji
b. dobry

Opis:

Tytułowe Marzanna i Uroda to wpływowe wiedźmy, każda z nich rządzi własnym kawałkiem puszczy, ma swoich poddanych - leśne zwierzęta. Przy czym Marzanna jest typem władczyni totalitarnej, Urodzie zaś bliższe są ideały liberalne, nie żeby była od razu demokratką, ale czasem zdarza się jej pomyśleć nie tylko o własnych potrzebach zwłaszcza, jeśli przypadkiem miałoby to zaszkodzić jej odwiecznej rywalce - Marzannie. Obie panie bowiem serdecznie się nienawidzą.
Osią historii jest rywalizacja obydwu wiedźm o serce i duszę pewnego chłopca. Marzanna podstępem skłania jego rodziców do oddania go jej na wychowanie. Uroda zaś chce obronić dziecko - ucząc je rozumu.
Jednakowoż rozum okazuje się bronią obosieczną. Raz zdobyty - służy bowiem nie nauczycielowi, ale temu, kto rozum posiada.
Mam niejasne wrażenie, że autorzy kolejnych reform edukacji oraz telewizyjnych ramówek bardzo dobrze znają bajkę o dwóch wiedźmach, tylko wnioski z niej stosują na opak. Tak aby w procesie edukacji przypadkiem komuś nie przybyło pomyślunku...

Baśń jest przy okazji świetnym poradnikiem dla pracownika, zwłaszcza w czasach kryzysu. Tylko ostrzegam - nie będzie to raczej poradnik pozytywnego myślenia i działania, a raczej twórczego zastosowania lizusostwa i manipulowania szefem. Cóż - jakie czasy, takie środki:).

źródło: Projekt "Kraszewski"

 

Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
Projekt i wykonanie bprog.pl