diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Tezeusz i Ariadna cz2

<<< Powrót
Nr kat w serwisie: 318
Nr kat wydawcy: 0
Wydawcy bajek w Polsce
Wspólna Sprawa, Pańska 57
Redaktorzy wydawanych bajek
Wiltos Anna
Opracowanie plastyczne bajek (1)
Klaybor Romuald
Opracowanie, Scenarzyści bajek
Orchowska Wiesława
Stan bajki w kolekcji
OK - etykieta

Opis:

część 2,

Tezeusz (gr. Θησεύς Thēseús) – w mitologii greckiej byli dwaj herosi o tym imieniu.

Pierwszy z nich to mityczny syn Posejdona i Ajtry, formalnie syn Egeusza, króla Aten. Wychowywany poza domem z obawy przed żądnymi tronu synami swojego stryja Pallasa. Jego wejściem w dorosłość było uniesienie głazu, pod którym Ajgeus zostawił dla niego miecz i sandały.
Drugim herosem o imieniu Tezeusz był syn Odyseusza (Ulissesa, Odysa) i Penelopy, inaczej Telemach (Telemachos).

Ariadna (gr. Ἀριάδνη Ariadne) – w mitologii greckiej córka króla Krety Minosa i Pasyfae, która pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu. Kłębek nici, którą rozwijał, chodząc po Labiryncie, ułatwił mu znalezienie drogi powrotnej. Stąd popularny związek frazeologiczny – nić Ariadny.

"W owym czasie Ateny składały coroczną ofiarę królowi Krety Minosowi, wysyłając siedmiu chłopców i siedem dziewcząt na pożarcie przez Minotaura, mieszkającego w Labiryncie potwornego syna Minosa. Tezeusz zgłosił się jako jeden z siedmiu i zabił Minotaura. Następnie wydostał się z Labiryntu przy pomocy Ariadny, córki Minosa, która dała mu kłębek nici (Dedal przed ucieczką powiedział jej, aby osoba która wchodzi do labiryntu przywiązała jeden koniec kłębka nici do progu drzwi i go rzuciła, wtedy kłębek potoczy się do miejsca gdzie nocuje Minotaur). Jednak Tezeusz zostawił Ariadnę na wyspie Naksos (więcej pod Ariadna). Wracając do Aten, zapomniał rozwinąć szkarłatne żagle, co było umówionym z Ajgeusem znakiem zwycięstwa. Ojciec, widząc czarne żagle, rzucił się ze skały w morze."

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tezeusz


 

Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
Projekt i wykonanie bprog.pl