diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Hiszpański Stanisław

<<< Powrót
Opis

Stanisław Hiszpański (ur. 29 stycznia 1904 w Warszawie, zm. 1975) - malarz i grafik, od roku 1945 członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1973 otrzymał Nagrodę Jubileuszową Ministra Kultury i Sztuki.
Państwowa Galeria "Zachęta” zinwentaryzowała 636 prac powojennych. Ilustrował wielką literaturę antyczną – Mity Sumeru, Odyseje Homera, Eneidę Wergiliusza, mity słowiańskie, Biblię, fantastykę literacką. Jego przedwojenny dorobek (m.in. karykatury profesorów gimnazjum, ilustracje do piosenek podhalańskich, ilustracje do wydawnictw Gebethner i Wolff, Trzaska, Evert i Michalski, tygodnika „Kino”) przepadł w czasie II wojny światowej. Prace z Oflagu Woldenberg (karykatury sytuacyjne i obozowe nagrodzone I i II nagrodami, ilustracje do Dekamerona Boccaccia) zaginęły w drodze do Genewy.
„Hiszpański należał do rzadkiego w XX stuleciu gatunku ludzi dorównujących miarą swych wszechstronnych uzdolnień humanistom doby renesansu. W dziejach Polski, w historii polskiej kultury i nauki zapisał swe imię...” (cyt za Irena Kossowska „Malarz, rysownik i ilustrator” w: Stanisław Hiszpański - malarz osobliwy. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2000) - przede wszystkim jako artysta malarz i rysownik, ale także architekt i znawca historii kultury materialnej, pisarz i tłumacz, lotnik, kreator kukiełek teatru dla dorosłych, filozof, taternik.

Bajki:
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Y Z Ź Ż
  • Węgierska bajka ludowa


  •  Strony: 1

    Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
    Projekt i wykonanie bprog.pl