diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Zostań Redaktorem Serwisu

Drogi Miłośniku bajek z rzutnika,

Znalazłeś ciekawy artukuł w sieci, znalazłeś ciekawe zdjęcia lub posiadasz informację o nadchodzącym wydarzeniu lub takim , które się odbyło

a może napisałeś świetny artykuł na temat bajek z rzutnika

napisz proszę do mnie a ja zamieszczę podane przez Ciebie informacje w Serwicie.

 

* Serwis nie wypłaca gaż ani prowizji z tutyłu przekazania informacji lub artykułu w nim do zamieszczenia. W Serwisie zostaną zamieszczone informacje / dane, które nie łamią prawa. Zastrzegam sobie w szczególnych przypadkach do odmowy zamieszczenia informacji / artykułu bez podania przyczyn i bez prawa zgłaszającego do roszczeń z tego tytułu.

 

Kochajmy rzutniki

<<< Powrót

2012-03-19

Kiedy na progu mieszkania stają dwa małe krasnale – Jaś i Maja z piżamkami w torbie, wiem że mnie i moje wnuczęta czeka kolejny Filmowy Wieczór.

Tak się utarło, że kiedy małe zostają u nas na noc, idzie w ruch stary, ledwo rzężący rzutnik i pudło z przeźroczami.
Obyczaj obrósł w rytuały. Należy przygotować bilety dla widzów (wspaniała okazja do zapamiętania obrazu graficznego swego imienia), talerze z przekąskami (to załatwia sprawę kolacji nawet u takiego niejadka jak Maja), którymi są kanapki robione wspólnie i pokrojone na maleńkie kwadraciki – znakomicie udają kinowy popcorn.
Potem czytam tytuły bajek i dzieci wybierają te na dzisiejszy wieczór. Następnie widzowie wędrują za drzwi, bileter sprawdza bilety i widzowie usadawiają się na kanapie. Przytulamy się do siebie, talerze wędrują na kolana i zaczyna się przygoda z bajeczkami.
Zapyta ktoś dlaczego piszę o tych wieczorach z takim wielkim ładunkiem emocji. A dlatego, że wspólnego oglądania stareńkich bajek nie zastąpi mini-mini ani film z odtwarzacza. To rzeczywiście są chwile pełne emocji. Dobrych emocji. Jesteśmy blisko siebie, klatki z filmem przesuwają się wolno, można się cofnąć, można  zapytać o jakiś detal. A babcia (mama/tata/ciocia/) zadając malcom pytania dotyczące fabuły czy bohaterów skłania dzieci do skupienia się, myślenia, zapamiętywania. Dialog rozwija mowę i wzbogaca słownictwo a poczucie wzajemnej więzi w ciemnym, cichym pomieszczeniu, rozświetlonym jedynie poświatą rzutnika przydaje tym chwilom baśniowego uroku.
Dlatego – kochajmy rzutniki! Stare diaskopy przeżywają renesans. Można je wykopać z kufra na strychu, można kupić na allegro. Można także – i to jest ukłon w stronę nowoczesności, obejrzeć stare przeźrocza w nieśpiesznym, rozkosznie wolnym tempie na monitorze komputera.
Spróbujcie zaaranżować taki Filmowy Wieczór. Z biletami, przekąskami, przytuleniem, dialogami. I podzielcie się – proszę – wrażeniami z „Podwóreczkiem”.

Babcia Maria - Maria Trojanowicz-Kasprzak, filolog polski
i pedagog przedszkolny, autorka edukacyjnych publikacji dla dzieci.

Brak zdjęć dodanych do tego artykułu.
 

Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
Projekt i wykonanie bprog.pl