diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Zostań Redaktorem Serwisu

Drogi Miłośniku bajek z rzutnika,

Znalazłeś ciekawy artukuł w sieci, znalazłeś ciekawe zdjęcia lub posiadasz informację o nadchodzącym wydarzeniu lub takim , które się odbyło

a może napisałeś świetny artykuł na temat bajek z rzutnika

napisz proszę do mnie a ja zamieszczę podane przez Ciebie informacje w Serwicie.

 

* Serwis nie wypłaca gaż ani prowizji z tutyłu przekazania informacji lub artykułu w nim do zamieszczenia. W Serwisie zostaną zamieszczone informacje / dane, które nie łamią prawa. Zastrzegam sobie w szczególnych przypadkach do odmowy zamieszczenia informacji / artykułu bez podania przyczyn i bez prawa zgłaszającego do roszczeń z tego tytułu.

 

Bajki na ścianie sypialni

<<< Powrót

2018-04-02

Tekst opublikowany w 2016 roku ale wart przeczytania, .....

Bajki na ścianie sypialni

Oglądanie bajek z klisz na projektorze nam pozwala na powrót do bajkowej krainy dzieciństwa, a dzieciom rozwija wyobraźnię – znaczniej lepiej niż oglądanie „gotowych” kreskówek w TV.

„Krasnoludki każdego dnia wychodziły do pracy, a Śnieżka zajmowała się domem” – sylabizuje moja sześcioletnia córka, kręcąc korbką wysłużonego, ale wciąż sprawnego rzutnika Ania. Na ścianie sypialni przesuwają się kolejne slajdy bajki. Jej młodszy brat czasem dostępuje zaszczytu przesuwania slajdów albo wyboru kolejnej bajki. „Czarna owieczka”, „Wróbelek Maciuś”, „Zorro”, „Kopciuszek” „W pustyni i w puszczy” czy „Trzej muszkieterowie” – słów bajek, które znam na pamięć z dzieciństwa, dziś uczą się moje dzieci. „A będziemy dziś oglądać bajki ze ściany?” – dopytują. 

 

RzuOpublikowany07 kwietnia 2016tnik kontra kreskówka


Aż trudno uwierzyć, że w dobie telewizji, która kreskówki emituje na specjalnych kanałach niemal całą dobę, gdy w niemal każdym domu jest odtwarzacz na płyty DVD czy Blu-ray, a komu mało, może sobie puścić bajkę z Internetu na kanale VOD, dzieci wolą szelest starych klisz i światło poczciwego olschoolowego projektora, który w latach 70. i 80. w większości polskich domów zastępował wideo.
– A ja im się nie dziwię – zapewnia dr Joanna Kwaśniewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS, która specjalizuje się w tematyce rozwoju kreatywności. Jest też współautorką książki „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku”.
Jej zdaniem bajki z rzutnika o wiele bardziej pobudzają rozwój dzieci niż kreskówki oglądane w TV. – Nieruchome i bezdźwięczne obrazy z rzutnika wymagają narracji, czytania przez rodziców czy same dzieci.
Zamiast czytać, możemy też sami wymyślać opisy wyświetlanej bajki. To nie tylko wymaga od dziecka uruchomienia wyobraźni, ale też buduje relacje między dziećmi i rodzicami – wylicza psycholog. 

Retro z pożytkiem

– Wielu z nas, czyli dzieci pokolenia lat 70. czy 80., chętnie powraca do zabaw i aktywności z dzieciństwa. Moda na produkty z przeszłości kojarzące nam się z miłymi wspomnieniami jest nadal jednym z dominujących trendów ostatnich lat. W tej retronostalgii coraz chętniej poszukujemy oryginalnych reliktów dziecięcej zabawy, jak projektory czy rzutniki, na których niegdyś poklatkowo oglądało się zdjęcia z wakacji czy popularne w ówczesnym okresie bajki – tłumaczy Karolina Świetlicka, Key Account Manager Allegro kategorii Dziecko.
Seans to nie tylko możliwość spędzenia czasu razem z dziećmi, przytulenia ich, ale i nawiązania z nimi dyskusji. – Dzieci w lot wychwytują pozytywne emocje rodziców, które wzbudza taki seans. Zaczynają dopytywać: „A jaka była twoja ulubiona bajka?” „A kto ci czytał bajki: babcia, tata, mama? I nie mieliście wtedy telewizora? A w co jeszcze się bawiliście?”. Dzięki takimi rozmowom dzieci dostrzegają w rodzicach małą dziewczynkę i chłopca, którymi kiedyś byli. Pozwala to nawiązać nową nić porozumienia – wylicza dr Joanna Kwaśniewska. 
Ona sama jako dziecko mieszkała na 10. piętrze bloku. – Okno mojego pokoju wychodziło na ścianę sąsiedniego bloku, która była bez okien, na którą puszczałam bajki z projektora. To było wspaniałe! Siedzieć w oknie swojego pokoju i robić kino dla całego osiedla – wspomina psycholog.

Powrót do przeszłości z Allegro

Na Allegro znajdziemy szeroki wybór rzutników. Najczęściej spotykany jest model Ania produkowany przez Łódzkie Zakłady Kserotechniczne (ŁZK). Jest łatwy w obsłudze i naprawie – bez problemów można dokupić i wymienić np. zużytą żarówkę.
Dziś trudno liczyć na masową produkcję tego typu produktów – szczególnie, gdy szukamy oryginałów, a nie imitacji czy nowoczesnych, profesjonalnych urządzeń. – Całe szczęście w obiegu nadal zostało kilka modeli rodzimej produkcji. Jak wspomniany projektor Ania czy Jacek, gdzie za w pełni działający model należy zapłacić około 200 zł – zauważa Karolina Świetlicka.  
Cały czas na Allegro jest dostępny szeroki wybór bajek. Można kupić zarówno pojedynczą kliszę, jak i cały komplet kilkudziesięciu bajek. Bajki wydawało kilkanaście firm, ale najczęściej spotkać można produkcje Wydawniczo-Oświatowej Spółdzielni Inwalidów „Wspólna Sprawa”, której znakiem rozpoznawczym jest wizerunek „trzech czerwonych krasnali”. 
Wieczorna projekcja bajek z rzutnika może być nie tylko okazją do spędzenia czasu z rodziną, ale też pomysłem na imprezę urodzinową czy sąsiedzką: w letni wieczór ścianę pokoju świetnie zastąpić może prześcieradło rozwieszone na podwórku przed blokiem lub w przydomowym ogródku. Do tego namioty z koców i „kino pod gwiazdami” jak marzenie!


źródło: www.magazyn.allegro.pl

Brak zdjęć dodanych do tego artykułu.
 

Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
Projekt i wykonanie bprog.pl