diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Zostań Redaktorem Serwisu

Drogi Miłośniku bajek z rzutnika,

Znalazłeś ciekawy artukuł w sieci, znalazłeś ciekawe zdjęcia lub posiadasz informację o nadchodzącym wydarzeniu lub takim , które się odbyło

a może napisałeś świetny artykuł na temat bajek z rzutnika

napisz proszę do mnie a ja zamieszczę podane przez Ciebie informacje w Serwicie.

 

* Serwis nie wypłaca gaż ani prowizji z tutyłu przekazania informacji lub artykułu w nim do zamieszczenia. W Serwisie zostaną zamieszczone informacje / dane, które nie łamią prawa. Zastrzegam sobie w szczególnych przypadkach do odmowy zamieszczenia informacji / artykułu bez podania przyczyn i bez prawa zgłaszającego do roszczeń z tego tytułu.

 

Jerzy Treutler - grafik i autor bajek na rzutnik

<<< Powrót

2020-10-19

Jerzy Treutler to artysta plastyk, którego może nie wszyscy znają ale...

z pewnością jego dzieła nie są nam obce. Często jest tak, że oglądamy plakaty, loga firm, nie wiedząc kto jest ich autorem.
Do takich artystów plastyków należy Jerzy Treutler. Autor ponad dwustu plakatów i setek okładek, ilustracji, rysunków czy ulotek, który do historii polskiej grafiki użytkowej przeszedł jako autor logotypu Mody Polskiej – słynnej "jaskółki".
Urodził się w miejscowości Beszyn na Kujawach. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął naukę.
Z powodu wojennych perturbacji wiele razy zmieniał szkoły, aż w 1949 roku zdał maturę i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Rok później uczelnia ta połączona została z Akademią Sztuk Plastycznych, zmieniając się w istniejącą do dziś Akademię Sztuk Pięknych.
Treutler studiował na Wydziale Grafiki, w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza. Po ukończeniu studiów w 1955 roku artysta zajął się projektami grafiki użytkowej.
Treutler projektował dla Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (przekształconego później w Krajową Agencję Wydawniczą), Centrali Wynajmu Filmów, Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. Tworzył dla nich plakaty, katalogi, okładki i ilustracje do książek.
Twórczość Jerzego Treutlera zaliczana jest do tzw. "polskiej szkoły plakatu".
Plakaty Treutlera są dynamiczne, kolorowe, rysowane szeroką kreską, a pod względem treści opierające się na skojarzeniach, metaforach, sugestiach, nie dosłownym przełożeniu tematu. Te plastyczne pomysły widać w wielu pracach Jerzego Treutlera, w tym w plakatach cyrkowych. Autor należał bowiem do wąskiego grona grafików-projektantów, którzy realizowali takie właśnie zamówienia.
W 1958 roku, niedługo po powstaniu Mody Polskiej, państwowego przedsiębiorstwa projektującego i produkującego odzież, Xymena Zaniewska, jedna z projektantek z Modą Polską współpracujących, zaproponowała Jerzemu Treutlerowi stworzenie logotypu firmy. W Polsce nie było wtedy twórców zajmujących się tworzeniem znaków towarowych czy, jak to nazywa się dziś – identyfikacji wizualnej, ani regulacji, czym taki znak powinien się charakteryzować. Treutler sam wspominał, że jego pomysł powstał po prostu jako rysunek na kartce, wynik raczej intuicji i talentu niż reguł czy wymogów. Tak powstała słynna "jaskółka", jeden z najbardziej w Polsce rozpoznawalnych logotypów, znany do dziś, mimo że Moda Polska przestała istnieć w 1998 roku.
"Jaskółka" przyćmiła nieco inne artystyczne dokonania Jerzego Treutlera – grafik znany jest przede wszystkim jako autor tego logotypu, mimo że w czasie 50 lat pracy zawodowej stworzył setki doskonałych prac, plakatów, okładek, ilustracji.
Prace Jerzego Treutlera, który od 1955 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, prezentowane były m.in. na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie, Polskich Biennale Plakatu w Katowicach, Biennale w Lahti (Finlandia) czy na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Karlowych Warach (ówczesna Czechosłowacja). Dziś wiele z nich ma wartość kolekcjonerską i pojawia się w domach aukcyjnych.
W swojech historii Pan Jerzy miał też epizod współpracy z wydawnictwem bajek na rzutnik. Stworzył rysunki do bajek "Kalosze szczęścia", "Dlaczego woda morska jest słona?" oraz wspólnie z Wojciechem Wenzlem "Przygody Jasia i Małgosi"
Wszystkie te bajki możecie obejrzeć w serwisie DiaFilmPL.
Do 15 listopada 2020 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie w Warszawie odbywa się wystawa prac artysty "Jerzy Treutler. Grafik projektant. Retrospektywa"

źródło: culture.pl, jerzytreutler.wordpress.com, www.postermuseum.pl

 

Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
Projekt i wykonanie bprog.pl