diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Zostań Redaktorem Serwisu

Drogi Miłośniku bajek z rzutnika,

Znalazłeś ciekawy artukuł w sieci, znalazłeś ciekawe zdjęcia lub posiadasz informację o nadchodzącym wydarzeniu lub takim , które się odbyło

a może napisałeś świetny artykuł na temat bajek z rzutnika

napisz proszę do mnie a ja zamieszczę podane przez Ciebie informacje w Serwicie.

 

* Serwis nie wypłaca gaż ani prowizji z tutyłu przekazania informacji lub artykułu w nim do zamieszczenia. W Serwisie zostaną zamieszczone informacje / dane, które nie łamią prawa. Zastrzegam sobie w szczególnych przypadkach do odmowy zamieszczenia informacji / artykułu bez podania przyczyn i bez prawa zgłaszającego do roszczeń z tego tytułu.

 

Przed nami piękny wiosenny weekend... może z bajkami?

<<< Powrót

2012-03-23

Tak jak to wczoraj obiecałem dzisiaj na ekranach komputerów będzie można obejrzeć kolejnych 5 bajek.
Bajki te poza tym , że są możliwe do obejrzenia zostały opatrzone przeze mnie wstępem w postaci ich opisu  i w pewnym sensie streszczenia.
Mam  nadzieję, że taka forma prezentacji bajek będzie Wam odpowiadała.

1. Katalog z bajkami w mojej kolekcji pod numerem pierwszym otwiera „Bajka o upartym kotku” wydana w latach 80-tych z ilustracjami Pani Bimalii Chorskiej. Bajka jest kolorowa.
Bajka opowiada historię małego kotka, który pomimo ostrzeżeń oddalił się od domu i zabłądził w lesie. W odnalezieniu domu kotkowi pomagały zwierzątka, które nie wiedząc co to za stworzonko kolejno podejrzewały go o to, że jest zajączkiem, wiewiórką czy jeżykiem. Skąd pomysł aby myśleć , że kotek jest jeżykiem? Zwierzątka nie widziały nigdy kotka i myślały, że skoro odżywia się podobnie jak one oraz, że wykonuje podobne do tego co one wykonują czynności to musi być jednym z nich.
Czy zwierzątka się myliły i czy kotek znalazł powrotną drogę do domu można się przekonać oglądając bajkę w całości na ekranie monitora w Serwisie Miłośników bajek na rzutnik.
2. „Na jagody” to bajka wydana na celuloidowej kliszy przez Wydawnictwo „Wspólna Sprawa” na podstawie wiersza Marii Konopnickiej pod tym samym tytułem. Autorem ilustracji do bajki jest Pani Danuta Donimirska a bajkę, tak jak zresztą większość bajek wydawnictwa Wspólna Sprawa wyreżyserowała Pani Małgorzata Kuryłłowicz. Bajka jest kolorowa.
Bajka opowiada o przygodach małego Janka, który chcąc zrobić mamie prezent imieninowy wybrał się do lasu na jagody. Szukając jagód, w lesie Janek spotkał Brodatego Krasnoludka Króla Jagodowego. Janek szybko zaprzyjaźnił się z Królem a ten postanowił pomóc Jankowi nazbierać jagód a ponadto zaprosił go na wycieczkę po swoim leśnym królestwie. A Królestwo Króla Jagodowego było wielkie i piękne. Janek przeżył tam wiele przygód i spotkał wiele ciekawych postaci. Poznał Królewiczów Jagodowych, dziewczynki Borowianki, zaprzyjaźnił się z pająkiem, mrówkami, i wieloma innymi postaciami. A jak zakończyła się Janka przygoda w lesie i czy udało mu się zrobić prezent mamie zobaczycie sami oglądając bajkę w całości.
3. „Alicja w krainie czarów”, któż z nas nie zna tej bajki. Wszyscy pewnie ją oglądaliśmy czy to w telewizji czy to w kinie. Nie wszyscy jednak może wiemy, że bajka do rzutnika, która powstała na podstawie opowiadania L Caroll została wydana w jednej z wersji przez Wydawnictwo Wspólna Sprawa a ilustracje do niej są autorstwa Pani Danuty Kołwzan-Nowickiej. Bajka jest kolorowa chociaż to samo Wydawnictwo wydało tą samą wersję bajki również w wersji czarno-białej.
O czym opowiada bajka, myślę, że to wie każdy. Bajka opisuje przygody Alicji, która siedziała w upalne popołudnie pod drzewem w ogrodzie. W pewnej chwili pojawił się przed nią kosmiczny szarak (zając), który speszył się na bal do królowej. Alicja pobiegła za zającem bo była bardzo ciekawa,.... Co się dalej wydarzyło? Czy to wszystko było prawdą czy tylko snem? Aby się tego dowiedzieć najlepiej przeczytać oczywiście książkę ale można też w wielkim skrócie zobaczyć jej streszczenie oglądając bajkę na rzutnik do czego serdecznie zapraszam.
4-5. „Awantura o Basię” to dwuczęściowa bajka na rzutnik opracowana na podstawie książki Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Ilustracje do książki opracowała Pani Danuta Donimirska, przygotowaniem scenariusza zajęła się Hanna Horodecka w wyreżyserowała wszystko Małgorzata Kuryłłowicz. Bajka Wydana przez Wydawnictwo Wspólna Sprawa występuje w tej wersji w kolorze oraz jako wydanie czarno-białe. Bajka została wydana w latach 80-tych.
Awantura o Basię to przygody małej dziewczynki Basi Bzowskie, która po stracie mamy trafia do domu najpierw lekarza, potem aktora a następnie Pana Stanisława Olszewskiego. Kolejne miejsca jej zamieszkania to przypadek za przypadkiem, nie zaplanowane wydarzenia, które doprowadzają do tego , że w końcu o to gdzie ma zamieszkać Basia decyduje sąd. A co postanowił sędzia można dowiedzieć się z kolejnych oglądanych kadrów bajki na rzutnik, jeśli nie czytaliście oczywiście wcześniej książki.
6. „Baśń o rumaku zaklętym” to opowiadanie pochodzące ze zbioru „Klechdy Sezamowe” Bolesława Leśmiana. Bajka dla potrzeb wydania jej na kliszy do rzutnika została opracowana przez Krzysztofa Nowaka a ilustracje do bajki wykonała Janina Knap. Wydawnictwem, które wydało bajkę był Polfilm. Bajka jest kolorowa.
Baśń o rumaku zaklętym jak pisze Leśmian jest baśnią pełną zdarzeń niespodziewanych i cudów niesłychanych. Jest to naprawdę czarodziejska baśń. W zwyczaju króla było, że na Nowy Rok zapraszał do siebie ludzi ze wszystkich stron świata aby pokazali mu cudza, których jeszcze nie widział. Przybywali zatem nieznajomi aby pokazać królowi swoje tajemnice. I tym razem tak było. Z okazji Nowego Roku przybył do króla Arab z czarodziejskim lustrem, przybył Chińczyk z czarodziejskim pieniążkiem, Pers z cudownym dywanem, przybyło jeszcze wielu wspaniałych ludzi ze swoimi odkryciami. Wśród przybyłych był również i czarnoksiężnik, który przyprowadził do króla pięknego zaczarowanego drewnianego rumaka. Czarnoksiężnik pokazał królowi cuda jakie potrafi robić rumak. Król chciał kupić rumaka lecz Czarnoksiężnik nie sprzedał go bo cuda nie są na sprzedaż. Zaproponował natomiast wymianę rumaka na ... Ciekawe czy wiecie jaka to miała być zamiana i jak się to wszystko zakończyło? Jeśli nie to zapraszam do obejrzenia bajki na rzutnik. Jeśli wiecie to i tak mam nadzieję, że sprawi Wam przyjemność zobaczenie przepięknego opracowania tej bajki przez Zespół Polfilm’u.

I to by było na tyle w tym tygodniu, w kolejny piątek w Serwisie będziecie mogli przeczytać o kolejnych 5 bajkach z mojej kolekcji. Będą to bajki oznaczone w Katalogu numerami od 7 do 11. Jakie to bajki zobaczycie już za tydzień. A dzisiaj zapraszam po pięknych dniach jakie nam szykuje tegoroczna wiosna w ten weekend do obejrzenia pierwszych bajek z mojej kolekcji w całości na Waszych komputerach.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
Projekt i wykonanie bprog.pl