diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Grabowski Jan Antoni

<<< Powrót
Opis

Jan Antoni Grabowski (ur. 16 marca 1882 w Rawie Mazowieckiej, zm. 19 lipca 1950 w Warszawie) – pedagog, pisarz, znawca sztuki, autor podręczników geometrii, monografii zabytków, przewodników po Warmii i Mazurach, twórca wielu książek dla dzieci i młodzieży, z których największą popularność zyskały jego pełne ciepła i humoru opowiadania o zwierzętach żyjących wśród życzliwych ludzi jak w wielkiej, kochającej się rodzinie.

Grabowski był człowiekiem dużej wiedzy i wszechstronnych zainteresowań. Wśród jego dzieł wymienia się m.in. serię podręczników dla młodzieży szkolnej z zakresu matematyki, monografie dotyczące zabytków Chełmna, Grudziądza i Torunia, broszurę Mazowsze Pruskie (1936), Mazury i Warmia (1948), edycje pamiętników Paska, bajek Ezopa, Don Kichota, powieści Rzewuskiego i Chodźki.Najwięcej serca wkładał jednak we własne prace – literaturę dziecięcą. Jego kariera pisarska rozpoczęła się w 1916 i trwała ponad dwadzieścia lat, a jego książki dla dzieci wciąż cieszą się ogromną popularnością - każde z jego opowiadań miało wiele wydań.

Wybrane opowiadania


Jak Tomek Kowalczyk do nieba się dostał (1922)

Finek (1923)

Jaśko z Mirachowa: Baśń (1925)

Reksio i Pucek (Historia psich figli) (Warszawa 1929, Nasza Księgarnia)

Europa (1929)

Puc, Bursztyn i goście (Warszawa 1933, Nasza Księgarnia) - lektura szkolna dla II klasy szkoły podstawowej

Skrzydlate bractwo (Warszawa 1936, Nasza Księgarnia)

- zbiór opowiadań obejmujący m.in. opowiadania Muc, Wróbel beznogi, Gąska Małgosia, PipuśKochany zwierzyniec (Warszawa 1939, Nasza Księgarnia)

- zbiór opowiadań obejmujący m.in. opowiadania Metka, Fryga, Mucha z humorami, Czarny kogut, Żołnierski kot

Opowiadania (1950)

- dwutomowy zbiór opowiadań przygotowany przez Grabowskiego tuż przed swoją śmiercią w skład którego weszły: Finek, Europa. Prawdziwa historia o kotce, Reksio i Pucek, Puc, Bursztyn i goście, Skrzydlate bractwo i Kochany zwierzyniecPuch, kot nad koty (Warszawa 1952, Nasza Księgarnia) - wydane po śmierci autora

Wilk, koza i koźlęta - wydane po śmierci autora

Czarna owieczka

Uoo! Huuu! Ach!

Kruszynka

Ropucha

Uniwersytet na jesionie

Musia

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Antoni_Grabowski


Bajki:
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Y Z Ź Ż
  • Opracowanie Zespół Akademii Sztuk Pięknych


  •  Strony: 1 2

    Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
    Projekt i wykonanie bprog.pl