diafilm.pl
Mini reklamy
Mini kontakt

Newsletter

 

Zorro cz4

<<< Powrót
Nr kat w serwisie: 113
Nr kat wydawcy: 0
Wydawcy bajek w Polsce
Wspólna Sprawa, Pańska 57
Redaktorzy wydawanych bajek
Kuryłłowicz Małgorzata
Opracowanie plastyczne bajek (1)
Borowik Jerzy
Opracowanie, Scenarzyści bajek
Haberlińska Irmina
Stan bajki w kolekcji
OK + etykieta

Opis:

Zorro – (hiszp. Lis) postać fikcyjna znana jako obrońca uciśnionych Kalifornijczyków, żyjących pod rządami brutalnych gubernatorów, oparta na postaci historycznego kalifornijskiego banity, Joaquina Muriety. Postać Zorra stworzył pisarz Johnston McCulley i po raz pierwszy pojawił się on w powieści The Curse of Capistrano w roku 1919.

Po sukcesie niemego filmu Znak Zorro (The Mark of Zorro) z roku 1920 z Douglasem Fairbanksem w roli głównej, McCulley wznowił swoją książkę pod tym samym tytułem co film (wyd. polskie jako Zorro). Oprócz tego w 1940 roku powstał kolejny film pod tym samym tytułem (Znak Zorro), a także 3 kolejne filmy i 2 seriale telewizyjne, w tym, bardzo popularny w Polsce, serial wytwórni Walta Disneya.
Historia toczy się około roku 1820, w czasie, gdy Kalifornia  należała do Meksyku. Młody szlachcic, Diego de la Vega, jest synem szanowanego mieszkańca miasteczka Los Angeles, Alejandro de la Vega. Powróciwszy z Hiszpanii do Kalifornii, młody don Diego burzy się przeciw rządom komendanta miasta, kapitana Monastario, a zwłaszcza podatkowemu uciskowi miejscowej ludności. Nie może jednak wystąpić otwarcie przeciw zachłannemu komendantowi, więc – zgodnie z przysłowiem "gdy nie możesz walczyć jak lew, bądź przebiegły jak lis" – przywdziewa maskę i pod pseudonimem Zorro (hiszp. lis) ze szpadą w ręku staje w obronie uciskanych.

Podobnie jak Robin Hood Zorro bronił pokrzywdzonych, ratując ich z opresji. Ikona Zorra związana jest ze znakiem Z (jaki czynił szpadą w miejscu, w którym dokonał jakiegoś czynu), karym wierzchowcem, (którego dosiadał) oraz czarną maską (jaką zakładał na twarz, żeby nie być rozpoznanym) i czarną peleryną.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone: diafilm.pl
Projekt i wykonanie bprog.pl